Hacienda Sotuta de Peon – ciekawy skansen położony w pobliżu Meridy, gdzie turyści mogą z bliska przyjrzeć się uprawie agawy i w przyjemnej restauracji skosztować meksykańskich przysmaków.
Grota Balankanche – w pobliżu Chichen Itza można zejść do tajemniczej groty, która służyła od wieków mieszkańcom półwyspu jako kryjówka. Najciekawsza jest kolista komnata przypominająca pień drzewa. Po wyjściu z podziemi warto zwiedzić pobliski ogród botaniczny.
Rezerwat Rio Lagartos – do rezerwatu wybierają się najczęściej miłośnicy dzikiej przyrody i ornitolodzy, którzy na rejsie łodzią wycieczkową mogą podziwiać wiele gatunków egzotycznych ptaków.
Chichen Itza – na półwyspie Jukatan jest wiele miejsc związanych z cywilizacją Majów, niemniej Chichen Itza uchodzi za jedno z najbardziej intrygujących i ciekawych. Szlak spacerowy po mieście datowanym na 250-900 r. n.e. prowadzi turystów przez kamienne platformy, świątynie, piramidy i boiska do gier. Z płaskiego krajobrazu przeplatanego bujną roślinnością wyrastają odrestaurowane budowle zachwycające architekturą i dającą do myślenia formą wykonania. Zabytki dzielą się na dwie grupy: obszar Grupo Sur, na którym około 400 roku mieszkali Majowie i Grupo Norte z tolteckymi korzeniami. W okresie największego rozwoju miasto zamieszkiwało ponad 30 tys. osób. Najsławniejszą budowlą na terenie miasta, która przykuwa uwagę zaraz po wejściu na obszar wydzielonego stanowiska archeologicznego, jest El Castillo zwany również piramidą Kukulkana. Świątynia zachwyca ilością schodów, tarasów i platform powiązanych numeracją z kalendarzem Majów. Najwięcej turystów pojawia się tam w okresie równonocy wiosennej i jesiennej (około 21 marca i 23 września), kiedy na strukturze budowli można obserwować swoistą grę światła słonecznego, przyjmującego postać węża pełzającego po murach. Dreszcz po plecach przechodzi turystom spacerującym w pobliżu miejsc, w których składano ofiary z ludzi. Jednym z nich jest platforma Tzompantli przylegająca do rytualnego boiska Juego de Pelota Principal. Emocjonująca gra polegająca na zdobywaniu punktów za pomocą rzucania kauczukowej piłki przez okręgi nie kończyła się pomyślnie dla przegranych, gdyż po meczu nieszczęśników składano bóstwom w ofierze. Ciała ofiar trafiały później do Cenote de los Sacrificios – głębokiej studni, w której naukowcy odkryli także skarby Majów. Na zwiedzanie zabytkowego miasta najlepiej poświęcić cały dzień, gdyż ilość budynków jest zadziwiająca. Do najważniejszych należą: Świątynia Wojowników – Templo de los Guerreros z fragmentami dawnych malowideł, Platforma de Venus z kamiennymi rzeźbami, obserwatorium astronomiczne El Caracol, Dom Mniszek – Edificio de las Monjas i wiele innych pobudzających wyobraźnię i przenoszących w odległe czasy. Najlepsza baza noclegowa w pobliżu znajduje się w miejscowości Piste.
Valladolid – kolonialna miejscowość z małomiasteczkową atmosferą, gdzie zwiedzić można między innymi pozostałości dawnej osady Majów Cenote Zaci zlokalizowane w niewielkim parku, franciszkański klasztor San Bernardino de Siena, katedrę La Parroquia de San Servacino i ratusz El Ayuntamiento. W Valladolid najlepiej pojawić się w niedzielę, kiedy miejscowa ludność bawi się na koncertach i imprezach kulturalnych.
Izamal – senne miasteczko słynie z piramid Kinich Kakmo ocalałych z dawnego miasta Majów. Ciekawy jest także XVI-wieczny klasztor Convento de San Antonio de Padua wzniesiony w miejscu świątyni boga deszczu Chaca, w którym organizowane są przedstawienia typu „światło i dźwięk”.
Rezerwat biosfery Celestun – raj dla miłośników dzikiej przyrody, w którym mogą podglądać dzikie ptactwo – szczególnie kolorowe flamingi. Kilkugodzinna wycieczka ornitologiczna obejmuje także wizytę w skamieniałym lesie, skąd wypływają słodkowodne źródełka.
Uxmal – jedno z ważniejszych miejsc półwyspu Jukatan naznaczone obecnością Majów. Ośrodek religijny przedstawia wielkie dokonania prekolumbijskiej cywilizacji datowanej na lata 700-1000 n.e. Dominacja meksykańskich plemion skończyła się wraz z przybyciem hiszpańskich konkwistadorów w XVI w., pozostawiając po sobie jedynie ruiny porośnięte dziką roślinnością. Wśród turystów największy zachwyt budzi piramida Adivino, którą według legendy wybudował karzeł wykluty z jajeczka. Cała konstrukcja składająca się z kilku mniejszych piramid była budowana w sumie przez kilka stuleci. Na szczyt wiodą strome stopnie zwieńczone pomieszczeniem rytualnym, które ozdobione jest licznymi wizerunkami bóstw. Do najciekawszych budowli w prastarym mieście zalicza się Casa de las Monjas – Dom Mniszek z kilkudziesięcioma sklepionymi komorami, Casa de las Tortugas nazwany tak od żółwi zdobiących gzyms, wspaniały Palacio del Gobernador wymieniany jako najznamienitszy przykład tzw. stylu Puuc, boisko Juego de Pelota służące Majom do gry w piłkę oraz Wielka Piramida, z której widoki są ujmujące i powinny uzupełnić fotograficzną kolekcję.
Szlak Ruta Puuc – miejsc naznaczonych duchem Majów jest na półwyspie Jukatan wiele, dlatego na zwiedzanie tych najważniejszych najlepiej wybrać się z dokładnie zaplanowaną wycieczką. Jedna z malowniczych tras prowadzi przez pozostałości miasta Kabah ze Świątynią Masek i tzw. Grupą Pałacową, miejscowość Sayil słynącą z pięknego pałacu, miasto Labna znane z łuku ceremonialnego oraz tajemnicze Groty Loltun służące starożytnym Majom jako schronienie.
Campeche – piękne miasto powstałe w czasach kolonialnych z odnowionymi budynkami w historycznym centrum. W 1517 r. do niewielkiej osady zawitał Francis Cordoba, konkwistador wyruszający na podbój półwyspu. Chociaż Hiszpanie założyli w tym miejscu kolonialne miasto, jego mury niejednokrotnie ulegały pirackim napadom. Parque Principal jest głównym miejscem, które w weekendy zamienia się w kulturalne centrum goszczące zespoły muzyczne. Turyści zaglądają chętnie do Museo de la Ciudad, by zapoznać się z historią miasta z czasów świetności oraz zwiedzają Fort-Muzeum San Miguel prezentujący zbiory związane z kulturą Majów.
Xcaret – parki narodowe są doskonałą odskocznią od wielogodzinnego wygrzewania się na skąpanych słońcem plażach. W przypływie podróżniczego entuzjazmu można wyruszyć na szlaki piesze i ścieżki edukacyjne, podczas których poznaje się historię regionu. Wyprawy do nieziemskiego parku przyrodniczo-rozrywkowego, organizowane przez agencje turystyczne, obfitują także w pływanie, nurkowanie, zwiedzanie ogrodu zoologicznego, spływy sztucznymi rzekami i wiele innych atrakcji zgromadzonych w jednym miejscu.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Park Xel-Ha – jeden z pierwszych eko-parków na wybrzeżu, w okolicach którego znajduje się najpiękniejsza jaskinia półwyspu Jukatan – Aktun Chen. Podczas wciągającej wyprawy do podziemi turyści mogą obejrzeć między innymi rozmaite formy geologiczne i jeziora. Po wyjściu z podziemnych otchłani czekają kolejne atrakcje związane z dziką przyrodą. Na podróżników czekają malownicze laguny otoczone tropikalną puszczą, przejażdżka kolejką wzdłuż rzeki i snorkeling przybliżający nurkujących do intrygującego świata podwodnej flory i fauny.
Jezioro Bacalar – okolica malowniczego jeziora okazuje się doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Oprócz piękna nietypowego jeziora zasilanego wodą z podziemnych rzek na turystów czeka strefa archeologiczna Rio Bec oraz XVIII-wieczny fort San Felipe otoczony fosą i masywnym murem, mieszczący dodatkowo muzeum, w którym można zgłębić historię regionu.
Region archeologiczny Rio Bec – jeżeli ktoś jest poważnie zainteresowany historią Majów oraz pradawną architekturą powinien wybrać się w region Rio Bec, gdzie znajduje się kilka ważnych stanowisk archeologicznych skrytych w bezkresnym buszu. Do większości zabytków prowadzi długa droga, niemniej w regionie tym znajduje się mnóstwo pozostałości po dawnej cywilizacji w postaci ruin świątyń, pałaców, pomieszczeń rytualnych, piramid i szeregu innych budynków niewiadomego pochodzenia. Najlepiej wybrać się w dzicz ze zorganizowaną wycieczką lub zaopatrzyć się w dobrą mapę i w towarzystwie przewodnika znaleźć takie miejsca jak: Kohunlich, Hormiguero, Becan, Xpujil, Calakmul, Balamku czy Dzibanche.
Wyspa de la Mujeres – wymarzone miejsce na urlop i jednodniowe wycieczki z Cancun. Wypoczywając na przyjemnych, białych plażach z drobnym piaskiem można poczuć całkowite odcięcie od reszty świata. Leniwa atmosfera sprawia, że z szerokiej bazy hotelowej korzystają turyści poszukujący spokoju, ciszy i możliwości uprawiania sportów wodnych. Wyciszyć się można w położonym na krańcu wyspy rezerwacie El Garrafon, by wrócić z nowymi siłami do letniska kuszącego wybornymi restauracjami. Miejscowe agencje turystyczne wypożyczają sprzęt do nurkowania i żeglowania oraz organizują dalekomorskie połowy ryb, a także rejsy w rozmaitych formach tematycznych. Lokalną atrakcją jest delfinarium, w którym można popływać z instruktorem wśród rozbawionych delfinów. Wieczory turyści spędzają najczęściej przy drinku w przytulnych tawernach z widokiem na morze lub przechadzają się spacerowymi deptakami pełnymi sprzedawców pamiątek. Najlepszym miejscem na błogie leżakowanie i długie kąpiele w morzu jest Playa Norte z białym, drobnym piaskiem. Na wyspie oprócz wspaniałych hoteli znajduje się mnóstwo innych atrakcji w postaci wieży widokowej, parku rzeźb, Skały Poranka – najbardziej na południe wysuniętego miejsca Meksyku, wioski karaibskiej Pueblo Caribeno, pozostałości świątyni Majów i Hacjendy Pirata Mundaki.
Wyspa Cozumel – wielu miłośników nurkowania uznaje podwodny świat otaczający wyspę za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Taką pozycję gwarantują wyjątkowe rafy koralowe oraz krystalicznie czysta woda sięgająca swoją przejrzystością kilkudziesięciu metrów. Chociaż uroczy zakątek Meksyku jest stosunkowo spokojnym miejscem, na wybrzeżu, wokół całej wyspy zawsze można spotkać piękne kobiety opalające się na śnieżnobiałych plażach oraz muskularnych mężczyzn zmagających się z wiatrem na poszarpanej tafli Morza Karaibskiego. Wyspę dodatkowo pokrywa las tropikalny z wyznaczonymi szlakami pieszymi. Zachodnie wybrzeże usiane jest wyśmienitymi hotelami skrytymi w zielonym buszu, które dzięki wysokiemu stopniowi nastawienia na ruch turystyczny, estetyce, architekturze i położeniu uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Na wsypie znajduje się kurort San Miguel de Cozumel będący jednocześnie centrum rozrywki i kultury. Z racji tego, że do niewielkiego portu zawijają ogromne wycieczkowce, wybrzeże jest rozbudowane i przepełnione sklepikami, tawernami oraz luksusowymi restauracjami. Oprócz uprawiania sportów wodnych, można również zwiedzić Parque Nacional de Chankanaab – piękne jezioro wraz z malowniczą okolicą, delfinarium pozwalające z bliska poznać wyjątkowe ssaki morskie oraz La Reserva Ecologica Parque Punta Sur – dziki rezerwat przyrody z malowniczą laguną. Wolny czas warto także poświęcić na wizytę w: Rancho Palmitas oferującym przejażdżki konne, Muzeum Wyspy Cozumel prezentującym ciekawostki na temat świata przyrodniczego okolicy oraz ruinach budowli Majów, które z kolei cofają turystów w czasy dawnej cywilizacji. Plaże wokół wyspy uchodzą za jedne z najpiękniejszych w tej części Morza Karaibskiego.
El Meco – wykopaliska archeologiczne w pobliżu Cancun są doskonałym miejscem do zapoznania się z cywilizacją Majów. El Meco było osadą rybacką już w latach 300-600 n.e., którą Majowie zasiedlili około roku 1000. Turyści mogą odbyć swoistą podróż w przeszłość spacerując między zachowanymi ruinami świątyń z kamiennymi rzeźbami, wokół placu ceremonialnego i wśród dawnych budynków administracyjnych.
Yamil Lu’um – wylegując się na plaży Chac-Mool w Cancun warto zrobić sobie przerwę na zwiedzanie strefy archeologicznej, w której zachowały się pozostałości latarni morskiej i świątyni, pochodzące z okresu cywilizacji Majów.
Wyspa Contoy – turystyczny raj, do którego najlepiej wyruszyć, gdy zaczyna przeszkadzać gwar głośnego Cancun. Atrakcyjny sam w sobie jest rejs na wyspę przerywany kąpielami w ciepłym morzu i nurkowaniem do najpiękniejszych raf koralowych, a także spacery po wyznaczonych ścieżkach, na których można spotkać mnóstwo egzotycznych zwierząt. Unikatowe okazy tropikalnej flory i fauny dodatkowo prezentuje niewielkie muzeum przyrodnicze.
Tulum – chociaż w mieście Tulum znajduje się dobra baza noclegowa i przyjemne, piaszczyste plaże, wielu turystów przyjeżdża tam, by podziwiać wspaniałe miasto Majów zbudowane na skalistym klifie przy morskim wybrzeżu. Zwiedzanie obiektu odbywa się ściśle wyznaczonymi ścieżkami. Od strony morza wznosi się potężne zamczysko El Castillo, w którym Majowie czcili swojego „Zstępującego Boga”. Interesujące są malowidła w świątyni Templo de los Frescos pochodzące z XIII w. i przedstawiające pozostałych bogów oraz szereg budowli, po których zwiedzeniu najlepiej udać się na piaszczystą plażę, by zażyć kąpieli w wyjątkowo ciepłym morzu.
Coba – stanowisko archeologiczne ukryte w głębokiej dżungli, które było centralnym punktem prekolumbijskiej cywilizacji we wschodniej części półwyspu Jukatan. Okres świetności miasta Coba przypada na lata od około 630 do 800 r. n.e. Piramidy wznoszą się powyżej koron drzew, a najpiękniejszy widok rozpościera się z budowli Nohuch Mul, na którą co prawda ciężko się wdrapać, ale uczta dla wzroku po wspinaczce jest wyjątkowa. Większość obiektów wygląda tak, jak zastali je pierwsi badacze, więc może nie są w najlepszym stanie, niemniej jednak prezentują się w oryginalnej i historycznej aurze. Strefę archeologiczną przecina labirynt ścieżek przebiegających w pobliżu ruiny świątyni La Iglesia czy tzw. „Zespołu Malowideł” Conjunto de las Pinturas.